Zaproszenia ślubne i odmiana nazwisk - jak to zrobić?

Strona
1 2 3 4 5 6 7 8 9
z 9
Poprzednia Następna

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

Co masz na mysli mowiac "opcje bez wypisywania nazwisk"?

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

Martika czyli wpisywałas np. zapraszamy : Anię i Szymona ?

Bez nazwisk wogole? Dziwnie to brzmi:)

My na szczescie odmienilismy poprawnie wszystkie nazwiska , nie były az takie ciezkie do odmiany:)

Martika

Żona, Warszawa

...wręczamy zaproszenie w kopercie z informacją o dacie i miejscu zaślubin.;-)

aneczka84

Żona, Warszawa

Co do odmiany nazwisk to moze pomocny bedzie tekst na tej stronce :)

 

http://www.proto.pl/PR/Pdf/porady_jezykowe/teoria_10_odcinek.pdf

olaola

Żona, Warszawa

"Ja postanowiłam odmieniać nazwiska na zaproszeniach ślubnych. Niestety co do kilku mam wątpliwości. Jak brzmi poprawna forma B. liczby mnogiej od nazwiska Stala, Zajt, Zazula? Stalów? Zajtów? Zazulów?"

Właśnie tak, jak napisałaś: zapraszam Annę i Marka Stalów, Zajtów i Zazulów, tak jak widzę Marka Zazula, witam się z Markiem Zazulą, witam się z Anną i Markiem Zazulami, Zajtami, Stalami, tak jak witam się z Anna i Markiem Kowalskimi, jakoś nikt nie powie, że się wita z Anną i Markiem Kowalski albo że zaprasza Annę i Marka Kowalski.

olbrzym

Panna młoda, Warszawa

olaola pisałaś, że notariusz nie odmienił waszych nazwisk w umowie - nie musiał. norma dopuszcza nieodmienianie nazwisk w umowach i innych aktach prawnych, pewnie dlatego, że tam musi być wszystko jasne. przykładowo umowa została zawarta przez pana bańkę i miłkę - czy panowie nazywają się bańko, miłko, czy bańka, miłka?

 

nie jest prawdą, że wszystkie nazwiska odmieniają się w języku polskim, np. dla Dubois trudno w ogóle stworzyć jakąkolwiek formę.

katherin19

Żona, Warszawa

bo sie nie odmienia niby jak, tylko ski, ska. nic poza tym:)

aaa83

Panna młoda, Warszawa

Według mnie Dubois nie jest polskim nazwiskiem. Oczywiście nie wszystkie polskie się odmieniają, PRAWIE wszystkie, czyli zdecydowana większość. 

 

1. Każdy słownik ortograficzny ma dział poświęcony odmienianie nazwisk. 

2. Mnie uczono o tym w podstawówce (za moich czasów nie było gimnazjum).

 

Jestem pewna, że nie tylko nazwiska kończące się na -ski, -ska odmieniają się. Nieodmienianie nazwisk to błąd, który popełnia wielu Polaków.

katherin19

Żona, Warszawa

dlatego najlepiej zadzwonic i osobiscie sie zapytac jak to jest z tym i tym nazwiskiem :P

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

powinno się odmieniać nazwiska! jestem na to uczulona bo akurat jestem filologiem. Może Wam pomóc Słownik ortograficzny PWN pod red. Polańskiego lub możecie napisać do poradni językowej mojego profesora - http://www.zachod.pl/wpisy/radio-zachod/poradnik-jezykowy/

olbrzym

Panna młoda, Warszawa

nie napisałam, że dubois jest polskim nazwiskiem, tylko że nie odmienia się w języku polskim.

 

z polskich nazwisk nie odmieniają się TYLKO nazwiska kobiet, które nie kończą się na -a.

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

Dubois jest nazwiskiem francuskim, zakończonym w wymowie na [ua]. Wydaje mi się, że przy wypisywaniu zaproszeń chodzi bardziej o to, jak utworzyć liczbę mnogą nazwiska. Może podacie te konkretne nazwiska i pomyślimy nad ich poprawną formą. Pozdrawiam :)

anna_hubert

Żona, Warszawa

No i mnie ten "problem" dopadł, za chwilę mam drukowac nasze zaproszenia

Wiem, że nazwiska trzeba odmieniać, nie mam tylko 100 % pewności czy dobrze to robię.

Serdecznie zapraszamy:.........

podstawa        - l.poj, r.ż; l.poj, r.m; l.mn.

Skorupa         - Skorupę, Skorupę, Skorupów?

Jaszczyk         - Jaszczyk, Jaszczyka, Jaszczyków?

Sikora             - Sikorę, Sikorę, Sikorów?

Roszyk            - Roszyk, Roszyka, Roszyków?

Mikołajczyk     - Mikołajczyk, Mikołajczyka, Mikołajczyków?

Jarzyna           - Jarzynę, Jarzynę, Jarzynów?

Ryfa                - Ryfę, Ryfę, Ryfów?

Stempniewicz - Stempniewicz, Stempniewicza, Stempniewiczów?

Mikita              - Mikitę, Mikitę, Mikitów?

Rusak              - Rusak, Rusaka, Rusaków?

Ciomek            - Ciomek, Ciomka, Ciomków?

Niemiec            - Niemiec, Niemca, Niemców?

Jeziorna/y        - Jeziorną, Jeziornego, Jeziornych?

Broda               - Brodę, Brodę, Brodów?

Perkiewicz        - Perkiewicz, Perkiewicza, Perkiewiczów?

Celmer              - Celmer, Celmera, Celmerów?

 

No i jak przekonać Huberta, że to jest poprawnie? Bo on sie upiera, żeby nazwisk nie odmieniać... :(

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

Możecie nazwisk nie odmieniać, ale wtedy to będzie dziwnie brzemieć ja Ci mogę podać na moim przykładzie my zapraszamy serdecznieAmelie i Krzysztofa Poloczek u mnie nie koniecznie nazwisko trzeba odmieniać, bo znów zapraszamy Poloczków dziwnie brzemi, ale są nazwiska które bez odmiany się nie da np. zapraszamy Wyrozumski nie bo nie pasuje Wyrozumskich, ale wydaje mi się, że jak zapraszasz parę to dajesz w liczbie mnogiej, a jak jedną osobę to w zależności od płci odmieniasz ja bym tak zrobiła.

kuczka86

Żona, Warszawa

Tez mialam ten problem...i te co mi zle brzmialy zostawialam w formie podstawowej. Masakra jest z ta odmiana:)

Przy zapraszaniu bede przepraszac poprostu za bledy...:)

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

anna_hubert - dobrze Ci poszło, Niech Hubert lepiej zgodzi się na odmianę nazwisk bo goście widząc nieodmienione nazwisko na zaproszeniu mogą mu zarzucić, że miał z polskiego niedostateczny w szkole, a to będzie wstyd przed rodziną :P

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

Moje się odmienia mam konsówkę "ła". Nie wiele osób napisało np. dla "ły", "łę", "le" itd. Bez obawy zaczełam zwracać uwagę że moje nazwisko jest odmienne.

 

serdecznie zapraszam Państwa  S.M  M...łów

 

niedawno dostałam zaproszenie na wesele i ktoś kto nie zna mojego nazwiska napisał prawidłowo

Zapraszam Anetę M...łę

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

Dziewczyny kochane! ja się wypowiem jako polonistka...jak mowi prof. Miodek: "Wstyd nie odmieniac nazwisk"!!Otóż to! Polskie nazwiska odmieniamy wszystkie. Jeśli chodzi o liczbę mnogą to odmieniamy tak jak profesor w l.mn. czyli:

M. profesorowie

d.profesorów

c.profesorom

b.profesorów

n.profesorami

msc.profesorach

Jeśli zaś chodzi o nazwiska obcojęzyczne - odsyłam do słownika ortograficznego. Tam na samym początku są różne zasady i są tam też zasady odmiany nazwisk obcojęzycznych. Macie pewnośc, że nie popełnicie gafy.

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

Mojego przez wszystkie ptzypadki się nie da odmienić n. Poloczkach?? czy c. Poloczkom jakoś mi to nie brzmi dobrze.

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

M. Poloczek?    c. Poloczkom, n. Poloczkami

Może odmieniać się przez przypadki, ale w niektórych może być taka sama forma :)

lub Anuluj
Strona
1 2 3 4 5 6 7 8 9
z 9
Poprzednia Następna
Aby pisać wiadomości, musisz Wejdź na stronę

Osoby, które polubiły: