Jak poprawnie wypisać zaproszenia ślubne

Strona
1 2 3
z 3
Następna

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

Witam ;)  Mam mały problem i liczę na Waszą pomoc :)

Właśnie zabrałam się za wypisywanie zaproszeń ślubnych i mam pytanie:

Które imię wypisujemy najpierw ? Damskie czy Męskie , a może to od czegoś jeszcze zależy ?

Doszłam już do wniosku , że dla bezpieczeństwa nie będę odmieniać niektórych nazwisk, ale nie wiem w jakiej kolejności pisać  Danutę i Andrzeja,,,, czy Andrzeja i Danutę...

 Jak sądzicie?

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

ja wypisywałam zaproszenia to najpierw pisałam kobiete a pozniej mezczyzne ;) tak chyba sie powinno wypisywac ;)

SłonkoiMiś

Żona, Warszawa

Najpierw wymienia się kobiete, a nazwiska się odmienia! To tak jakbyśmy nie odmieniali np słowa stół. Nie ma co się przejmowac reakcja ludzi-skoro nie wiedzą że w Polsce nazwisk asię odmienia to sie dowiedzą. Myśmy odmieniali. Poczytać najlepiej w słowniku jakie są zasady odmiany.

aaa83

Panna młoda, Warszawa

Oczywiście, że najpierw piszemy kobietę, a potem mężczyznę. Nawet jeśli żyją w nieformalnym związku i to akurat mężczyzna jest członkiem naszej rodziny np. Annę Kowalską i Piotra Nowaka, mimo że Nowak to nasz brat. 

 

Wszystkie nazwiska ODMIENIAMY! Tak naprawdę bardzo, bardzo mało jest tych nieodmienialnych. Ja zapraszałam "Kupców", "Krzysztofków", "Malinów", a na kopertach pisałam Kupcowie, Krzysztofkowie, Malinowie.

 

Słownik się przydaje czasami, bo jest kilka "haczyków" np. Kozioł, więc państwo Koziołowie, a nie Kozły.

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

Zawsze pierwsze wpisuje się imię kobiety, a później mężczyzny. Co do nazwisk to wszystkie polskie oczywiście się odmienia (-ski, -ska), a co do reszty to trzeba uważać, bo niektórych się nie odmienia.

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

Dzięki dziewczyny ;) zaproszenia wypisane :) juz się nie mogę doczekać aż je rozdamy. Zrobiłam tak jak mówicie , najpierw imię żeńskie , potem męskie a nazwiska, te które potrafiłam i wiedziałam że się odmieniaja to odmienilam a te "bardziej kłopotliwe" zostawilam w podstawowej formie.

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

my raz dostaliśmy zaproszenie gdzie najpierw był wpisany mój A. a dopiero pozniej ja i powiem szczerze ze uraziło mnie to.

My bedziemy najpierw kobiete wpisywac a pozniej mezczyzne niezaleznie od tego czy sa czy nie sa małzenstwem.

DomiWerka

Żona, Warszawa

ja juz wypisałam wszystkie zaproszenia i najpierw była kobieta a potem mężczyzna... innej opcji nie było... niezależnie włąśnie od ich zażyłości :)

andzia1319

Żona, Warszawa

U nas zostały wypisane najpier k później m i niektórych nazwisk nie odmieniałam bo nie dało rady, a nie chciałam walnąć babola

DomiWerka

Żona, Warszawa

no własnie, też jestem zdania, ze nie wszystkie nazwiska sie odmienia, bo niektóre po odmianie brzmią bardzo dziwnie...

Neyla

Żona, Warszawa

Ja nigdy nie odmieniam swojego nazwiska (Reja-Kupiec). Kiedyś mojej siostrze na dokumencie szkolnym odmienili (dla D. Reji). Jako nauczyciel spotkałam się z różnymi nazwiskami i uważam, że lepiej nie odmienić niż odmienić głupio.

 

Ja poczułam się urażona jak kiedyś znajomi mojego męża prosili go na wesele i dostał zaproszenie z osobą towarzyszącą, a byliśmy wtedy już zaręczeni. Uważałam, że to nie na miejscu, skoro młodzi nas dobrze znali i wiedzieli od ilu lat jestesmy razem.

Teraz to ja powinnam zaprosić "Krzyśka z żoną" :)

kasiaZ20

Żona, Warszawa

A ja mam jeszce jedno pytanie, czy imiona tez sie odminia np. Aldonę i Roberta , Lucynę i Jana , Minike i Milosza?? czy bez Ę????? prosze o szybką odp. bo dzisiaj musze zamówic zaproszenia

SłonkoiMiś

Żona, Warszawa

Imiona tak samo jak nazwiska i wszelkie inne wyrazy w języku polskim odmieniamy. Tak w krócie bez odmiany brzmiało by: mamy zaszczyt zaprosić Aldona Nowak na ślub. No chyba bez sensu co? ;) Oczywiście, że z "ę"

kasiaZ20

Żona, Warszawa

bardzo dziękuje al może tez być Aldone nowak , i tego własnie nie wiem czy ę  czy e??

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

pisałam "ę" na końcu tam gdzie trzeba, co do osób towarzyszących to dzwoniłam po rodzinie tam gdzie wiem ze ktoś ma parę i pytałam jak chcą żeby było napisane na zaproszniu tzn Annę Kowalską i Jana Kwasa, czy Annę Kowalską z osobą towarzyszącą i byłam zdziwiona bo każdy kto miał parę(dziewczynę, chłopaka)  życzył sobie żeby nie byli oni wymieniani z imienia i nazwiska tylko zapisani jako osoba towarzysząca.

bagiettka1987

Żona, Warszawa

Ja również odmieniałam imiona i nazwiska, studiowałam filologię polską dlatego tym bardziej nie chciałam żeby ktoś sobie pomyślał, że jestem "niedouczona" ;) A jeśli chodzi o wpisywanie/nie wpisywanie osób towarzyszących naszych gości to ustaliliśmy sobie taką zasadę - malżeństwa oczywiście wypisywaliśmy z pełną peronalizajcą, narzeczonych również, jeśli ktoś miał chłopaka/dziewczynę lub planował przyjść ze znajomym, to pisaliśmy z "Osobą Towarzyszącą", no chyba że znaliśmy ich dane ;)

Sabinka

Żona, Warszawa

A jak wypisujecie nazwwiska w małżeństwie gdzie kobieta ma dwuczłonowe?

 

bagiettka1987

Żona, Warszawa

Nie miałam takiego przypadku, ale w takiej sytuacji wpisuje się ich wspólne nazwisko...

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

kasiaZ20 napewno pisze się z "ę" czyli Aldonę Nowak. Co do dwouczłonowych nazwisk to my mieliśmy ten problem. Uznaliśmy, że skoro kobieta ma dwa nazwiska i się nimi posługuje, to na zaproszeniu też pisaliśmy oba, czyli np. mamy zaszczy zaprosić Panią Kowalską-Iksińską i Pana Iksińskiego.

kludi

Panna młoda, Warszawa

Dziewczyny, ZAWSZE pierwsze jest imię mężczyzny, a drugie imię kobiety. Zawsze. To jest podstawowa zasada. Tu nie ma pierwszeństwa dla kobiet. Są 3 żelazne zasady: zaprasza Pan i Pani, zaprasza Pana i Panią, poza tym odmieniamy wszystkie nazwiska wg reguł: http://www.proto.pl/PR/Pdf/porady_jezykowe/teoria_10_odcinek.pdf (czyli większość odmieniamy).

I jeszcze jedno: Panna Młoda po ślubie, na przyjęciu weselnym jest już Panią Młodą i siedzi po prawicy swojego Męża. Nie róbcie swoich własnych wizytówek (jako Młoda Para) z tekstem: Panna Młoda, albo imię i nazwisko panieńskie!, chyba, że przy nim zostajecie. Jak już ktoś chce trzymać się zasad, to niech trzyma się zasad prawidłowych.

To przede wszystkim firmy projektujące i drukujące zaproszenia mogłby się wysilić i trzymać prawidłowych zasad, a nie rozpowszechniać lipę.

lub Anuluj
Strona
1 2 3
z 3
Następna
Aby pisać wiadomości, musisz Wejdź na stronę

Osoby, które polubiły: