Jaki obraz za młodymi?

Strona
1 2
z 2
Poprzednia

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

ja też spotkałam się z taką tradycją, że za Młodymi był obrazek Matki Boskiej Karmiącej, poświęcony podczas mszy, na której ksiądz udzielal im ślubu. Ale niestety nie wiem, czy dostali go od rodziców, czy sami sobie zorganizowali... To było w woj.lubelskim

Agbii

Panna młoda, Warszawa

Wiem, że już dawno minął czas od zapytania ale aż się zarejestrowałam jak czytałam odpowiedzi... Ta tradycja wciąż obowiązuje na lubelszczyźnie, na pomorzu też się z nią spotkałam. Obraz kupuje mama panny młodej, zazwyczaj jest to obraz matki z dzieciątkiem coraz częściej pojawia się rodzina święta, ma on zapewnić szczęście rodzinne i chyba ma jakiś związek z dziećmi ale tego już nie jestem pewna. Dokładnie ten sam obraz wiesza się za młodymi, a nie jakiś tam pożyczony.

sandi

Żona, Warszawa

Na Pomorzu?? Serio? Całe życiu tu mieszkam i byłam wielu weselach i nigdzie tego nie spotkałam:D

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

dobrze że czegoś takiego u nas na śląsku nie ma... Średnio mi się podoba ten obraz za Młodą Parą :)

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

też nigdy nie spotkałam się z tym, aby wieszac sw obrazy za młodymi... ja zastanawiam sie nad rozwieszeniem na sali w miejsca obrazow nasze duze zdjecia... pomysl mojej mamy, z ktorym spie od kilku dni... :)

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

Ja mieszkam na lubelszczyźnie i u nas jest to ciągle żywa tradycja. Taki obraz to wręcz konieczność. I sorki, ale wkurza mnie, jak ktoś pisze,ze taki obraz za Parą Młodą to dekoracja! Obraz nie jest dekoracją!.Dekoracją moga być serduszka, obrączki czy balony. Obraz kupują mamy Państwa Młodych, jest on święcony podczas mszy slubnej i potem zawieszany w sali weselnej. Jest to obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a nie obraz Jana Pawła II czy inne podobne. I nie jest to obraz,który zdejmuje się ze ściany w domu, tylko jest kupiony specjalnie dla Pary Młodej na wspólną drogę zycia. Po weselu obraz wisi w domu nowożeńców. Taki obraz towarzyszy młodym począwszy od ślubu przez wesele i potem przez resztę wspólnej drogi małżeńskiej. A widomo, że poświęconego obrazu nie postawi się na czas wesela w kącie, dlatego wisi w centralnym miejscu sali, za Parą Młodą:). I denerwują mnie stwierdzenia, że taki obraz na sali głupio wygląda, albo nie pasuje do ogólnej koncepcji dekoracji. Jeśli ktoś bierze ślub w kościele,podczas ślubu święci obraz, a potem nie chce go na sali, bo koncepcja dekoracji jest ważniejsza to coś tu nie gra( i chodzi mi tu o osoby z tych rejonów, gdzie ta tradycja jest obowiązująca).  Więc niektóre osoby, które nie znają danej tradycji i jej znaczenia, to niech się lepiej na jej temat bezsensownie nie wypowiadają. Nie jest to jakiś zabobon, tylko tradycja znana w moich stronach od wieków. I nie odbierajcie mojej wypowiedzi jako ataku, ja tylko chciałam Wam wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi. Przeczytałam początkowe wypowiedzi osób, które kompletnie tej tradycji nie znają a ja krytykują.

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

weronka nie spinaj się tak, został rozpoczęty taki wątek na forum i każdy ma prawo do swojej opinii na nim, połowa z nas tutaj nie zna takiej tradycji, dopiero się z nią zapoznała. A to czy ktoś obchodzi się z tradycja to już też jego indywidualna sprawa, więc nie Tobie oceniać kto bierze ślub na poważnie, a kto nie "bo dekoracja jest ważniejsza, to sorki, coś tu nie gra" . To, że nie znam takiej tradycji i nie będę miała obrazu to znaczy, że mój ślub będzie mniej ważny niż Twój? Jeżeli w Twoich stronach jest to tradycja, ok szanuję to, ale nie wiem po co wypowiadasz się na temat innych jak sama w tym momencie jesteś nie fair, dając do zrozumienia, że ślub bez obrazu to nasze widzimisie? Jak już masz udawać tu wielce zbulwersowaną, to postaw sie po obu stronach i postaraj zrozumieć obie strony.  Mnie denerwują takie wypowiedzi jak Twoja, po to są wątki na forach poruszane, aby na ich temat dyskutować, więc jeśli komus wieszanie obrazu się nei podoba, to też ma prawo do wypowiedzenia się na ten temat. 

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

z jedynym się zgodzę, to fakt iż nazywanie tego "dekoracją" jest nie na miejscu

Konto usunięte

Gość na weselu, Warszawa

Ja tu się nie bulwersuję, tylko Ty źle zrozumiałaś zacytowane zdanie-ono odnosi się do osób, gdzie tradycja z obrazem jest obowiązująca. Jesli w moich stronach obraz jest znaną tradycją a ktoś z niego rezygnuje, bo dekoracja jest wazniejsza, to wtedy coś tu faktycznie nie gra. Jeśli w Twoich stronach takiej tradycji nie ma, to ok. Wiadomo, że jesli jej nie znasz, to stosować jej nie będziesz. Źle to wszystko zrozumiałaś.  W tym zdaniu, co zacytowałaś, to faktycznie można je źle odebrać, więc zaraz je bardziej sprecyzuję. A ogólnie to wkurza mnie tylko to, że jeśli ktoś danej tradycji nie zna, to ją od razu krytykuje.

W jednym z wątków zalazłam tąką wypoiwedź na temat tej tradycji "Masakra całkowita, ja nie jestem katoliczką i nie wierzę w Świętości z obrazków, ale nawet gdyby nie to, to i głupi pomysł, rozumiem zdjęcie Młodych na scianie, ale obraz kiczowato trochę, piękna sala i jakiś obraz w ogóle nie oddający uroczystości"- I to własnie tego typu wypowiedzi mnie  wkurzają. Widac, że osoba nie ma zielonego pojęcia na temat, który pisze.

Magdalena1605

Żona, Warszawa

A u Nas mają być inicjały :). Nie chcę żadnych serduszek, obrączek i gołąbków. Takie to oklapane, no i nie podoba mi się to.

manci913

Żona, Warszawa

kreska83 ja też jestem ze Śląska :) i powiem Ci że u Nas obraz Matki Boskiej wieszali za Parą Młodą :) ale to było kilka lat temu :) teraz jakos sobie tego nie wyobrażam :) i powiem Wam że nawet na myśl by mi nie przyszło by nawet te inicjały czy coś w tym stylu powiesić :)

ale pomysł jest fajny :) a żeby ta dekoracja była ładniejsza to może sie na coś takiego skusze :) Sprawa do przedyskutowania :) 

Karolina Zając

Panna młoda, Warszawa

U nas na Lubelszczyźnie jest to popularne ;)

lucja bri

Panna młoda, Warszawa

Myślę, ze w wielu miejscach w Polsce jest to popularne.I nie tyczy się to jedynie wybranych województw. Duże znaczenie ma rownież fakt jak podchodzimy do wiary. I czy chcemy mieć pamiątkę ze ślubu w postaci poświęconego obrazu.

Jeśli zastanawiacie się nad obrazem, proponowałabym zerknąć sobie tutaj:
https://www.meritohurt.pl/obrazy-swiete/sw-rodzina.html

Na stronie jest sporo ikon i obrazów świętej rodziny.

Adam Kałużny

Pan młody, Konin

Zbliża się okres Świąt Bożego narodzenia, jeśli ktoś zdecydował się na ślub w tym nietypowym terminie to warto pomyśleć nad oryginalnym prezentem, jednym z takich jest list od świętego mikołaja dla Państwa Młodych, więcej możesz przeczytać tutaj

lub Anuluj
Strona
1 2
z 2
Poprzednia
Aby pisać wiadomości, musisz Wejdź na stronę

Osoby, które polubiły: